שלמה בן יוסף 4, רמת גן. מיקוד: 5247404 03-6721091

info@shita.co.il

מה שפעם היה העתיד – כיום הוא בגדר חובה

שמירה על העסק כיום מנזקים למערכות המחשוב, החשמל והבקרה דומה על שמירה על הבלון שלא התפוצץ. מספיק שיצליחו לחדור דרך נקודה אחת למערכות אצלכם מה שעלול ליצור בעיה גדולה.

כיום עידן הפריצות והזדון עובר מרמה מוחשית לרמה וירטואליתזה מה שצריך להדאיג את העסקים בישראל

ב-24 ליולי 2014, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יצא בהודעה לתקשורת לפיה האקרים הצליחו לפרוץ למערכות המידע של הבנק ולגנוב מהן שלל נתונים לרבות כתובות אימייל, מספרי טלפון, כתובות בתים ועוד. אנשי מערך המידע של הבנק גילו על הפריצה רק לאחר קבלת דואר אלקטרוני אשר במסגרתו לקוחות דרשו פיצוי פיננסי בשל גניבת הנתונים.

ובכן, הבנק המרכזי של אירופה איננו לבד. לאחרונה, האקרים הצליחו לפרוץ את מערכות האבטחה של חברות וגופים רבים. מומחים אשר עוסקים באבטחת סייבר מעריכים כי למעלה מ-80% מהעסקים בעולם המערבי סבלו במידה כזו או אחרת ממתקפות סייבר במהלך שנת 2013. יתרה מכך, המומחים מוסיפים כי מרבית העסקים הקטנים אשר נפגעו מתקיפות סייבר לא הצליחו לשחזר את המידע שאבד באופן מלא.

כמעט מדי יום, אנו נחשפים בתקשורת לדיווחים אודות עסקים אשר נפלו קורבן למתקפות סייבר מסיבות שונות. יתרה מכך, עסקים ישראלים, מעצם היות ישראלים, חשופים ביתר שאת לאיום המדובר. זאת, בעיקר בשל תקיפות סייבר אשר נובעות ממניעים פוליטיים ואידיאולוגיים. על פי הערכות מכון המחקר לביטחון לאומי, מתקפות הסייבר על עסקים ישראלים גורמות לנזקים של כ-3 מיליארד שקלים בשנה.

ביטוח סייבר ומי זקוק לזה?

במילים פשוטות, כל עסק אשר מתנהל כיום בעזרת מחשבים, סמארטפונים, טאבלטים וכמובן – רשת האינטרנט, חשוף באופן תמידי (24/7) לתקיפות סייבר. החל מדליפת מידע בנוגע ללקוחות וסכנה בדמות תביעות נזיקין של צד ג’, דרך גניבת מידע עסקי ומכירתו למתחרים או לגורמים בעלי עניין, וכלה בפגיעה בפעילות השוטפת של העסק. כמה קל לפרוץ למחשב שלכם.

קצרה היריעה מכדי לפרוש כאן את מלוא האיום אשר טמון במתקפות סייבר על עסקים. אולם, הדוגמאות והנתונים שהובאו לעיל יכולים בהחלט לשמש אותנו כאן כסולת מנופה, מעט המחזיק את המרובה. כעת, הבה נכיר את אחד הפתרונות הביטוחיים החדשים לתחום זה – ביטוח סייבר. מדובר בפוליסת ביטוח אשר מטרתה להעניק לעסקים כיסוי ביטוחי כנגד מתקפות סייבר. מבחינת קהל היעד לביטוח זה, ניתן למנות את העסקים הבאים (לא רשימה סגורה):

– חברות קמעונאיות העוסקות בשיווק באינטרנט. – חברות המציעות מסחר אלקטרוני הכולל פרטי לקוחות ופרטי כרטיסי אשראי. – חברות הזקוקות להגנה על מידע הנתון במחשביהן ו/או על גבי הרשת. – חברות המנהלות קשרי מסחר ועסקים עם גורמים בחו”ל. – חברות הפועלות במסגרת בינלאומית באמצעות רשת האינטרנט. – חנויות ווירטואליות ופורטלים המאחסנים פרטים חשובים אודות לקוחותיהם וגולשיהם.

מה זה למעשה ביטוח סייבר?

עד היום, פוליסות מסורתיות לביטוח עסקים עסקו בעיקר בנושאים כגון רכוש, חבויות, ציוד אלקטרוני ועוד. אמנם הן נגעו מעט במתקפות סייבר, אך מרבית הפוליסות הותירו את הסוגיה מעט עמומה. כעת, בשל האיום הרב הטמון במתקפות סייבר על עסקים, חברות ביטוח שונות השיקו מוצרים ייעודיים אשר מטרתם להתמודד עם תופעה זו. מכאן, נולד גם ביטוח סייבר, שוק אשר צובר תאוצה מרשימה והפך לאחד הענפים הביטוחיים המובילים בארה”ב ואירופה.

גם אנחנו, בחברת שיטא, מכירים בצורך להעמיד לרשות לקוחותינו ביטוח סייבר אפקטיבי. שיטא מציעה לעסקים פוליסת ביטוח סייבר חדשנית של חברת “מנורה מבטחים” – טופ סייבר. טופ סייבר היא פוליסת ביטוח סייבר אשר מעניקה לעסקים קטנים ובינוניים כיסוי ביטוחי מודולארי המקפל בתוכו מענה למתקפות סייבר על ידי תהליך חיתום מהיר וקל.

ביטוח סייבר זה מורכב משלושה חלקים:

1. סיכון צד א’ (לעסק עצמו) – כיסוי לעסק בגין נזק למערכות מחשב, אובדן הכנסות, הגנה על המותג, פשעי מחשב, תשלום דמי כופר וכדומה.

2. סיכון צד ג’ –כיסוי ביטוח בגין נזקים פיננסיים טהורים אשר נגרמו מאירוע סייבר בשל הפרת זכויות יוצרים, פגיעה בפרטיות, הוצאת דיבה, השמצה, רשלנות, החדרת ווירוסים ותוכנות זדוניות ועוד.

3. ניהול אירוע ביטוחי – עסק הנתון למתקפת סייבר חייב לפעול במהירות בכדי להתמודד עם הבעיה. בין השאר, על ידי תגובה מהירה מצד אנשי מקצוע אשר יכולים לאתר ולתקן את החדירה (באמצעות שמאות טכנולוגית). כמו כן, העסק נדרש להוצאות כספיות רבות לטובת שחזור המידע.

לסיכום

שיטא סוכנות לביטוח, אשר נוסדה לפני כ-60 שנה, צברה לעצמה שם ומוניטין אשר מבוססים לא רק על ניסיון רב שנים אלא גם על התעדכנות והשקת מוצרי ביטוח חדשים המתאימים את עצמם לעיתים המשתנים. כעת, שיטא מציעה ללקוחותיה ביטוח סייבר אשר מספק מענה רחב היקף לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים. ביטוח סייבר זה ניתן לרכוש הן במסגרת הרחבה של פוליסת ביטוח קיימת, והן באופן עצמאי (סייבר Stand Alone).

זוהי פוליסת ביטוח אשר מתאימה לכל עסק שפועל עם קופה ממוחשבת, מחשבים, סמארטפונים, טאבלטים, אינטרנט ועוד. שימו לב, המחקרים מצביעים על כך שכ-6% מהעסקים כלל אינם מודעים לכך שהם נפלו קורבן למתקפת סייבר. קרי, רק פוליסת ביטוח סייבר אפקטיבית תוכל לעמוד לצדכם בשעת צרה.